Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Mogens Koch

(Danmark, 1898-1992)
Mogens Koch
(Danmark, 1898-1992)

Mogens Koch, fällstolar ett par, "MK16", licenstillverkad av Källemo. Proveniens Sven Lundh.

Stomme av bok. Rygg, sits och armlän av skinn. Ena brickmärkt Licenstillverkad Källemo Sverige. Sitthöjd 39, bredd 56, höjd 88 cm.

Något slitage. Fläckar. Några bristningar i skinnet.

Proveniens

Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.

Utropspris
8 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13