Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Erik Höglund, pall, Boda, proveniens Sven Lundh

Stomme i bok klädd i röd sadelgjord. 53 x 39, höjd 33 cm.

Fotavslut med fläckar. Undersida av en tvärslå med ifyllnad. Slitage, märken.

Proveniens

Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.

Utropspris
3 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13