Paavo Tynell, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt
Polerad mässing med kupor i ljusblå omfångsglas, märkta "OV. TAITO A.B." i godset, total höjd ca 45 cm, bredd ca 35 cm.
Bytt glaskupor. Slitage och märken på grund av ålder och användning. Bukowskis garanterar inte den elektriska funktionen.