Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Ingeborg Lundin

(Sverige, 1921-1992)
Ingeborg Lundin
(Sverige, 1921-1992)

Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors, efter 1957.

Grönt underfångsglas. Signerad ORREFORS Expo 32-57 Ingeborg Lundin. Höjd 38 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.

Utropspris
30 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13