Göran Wärff

(Sverige, 1933-2022)
Göran Wärff
(Sverige, 1933-2022)

Göran Wärff, skulptur, glas, "Fenomen Prisma", numrerad 222/399.

Polykromt tonat glas, vriden form. Signerad 7430042 Kosta Boda Lim.ed 222/399 G.wärff. Längd 33, höjd 16,5 cm. Sockel av svartlackerat trä medföljer. Certifikat medföljer.

Obetydligt märke på foten.

Formgivare

Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.

Utropspris
8 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69