Swedish Modern, bordslampor, ett par, 1940-50-tal.

Stomme i mässing, textilklädda skärmar. Höjd 57 cm.

Ytligt slitage, senare skärmar, ej funktionstestade.

Johan Jansson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - historien om ateljé Lyktan", Arvinius 2009, jämför modell "732" från Ateljé Lyktan avbildad s. 238.

Utropspris
4 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25