Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Asea

(Sverige, Grundat 1883)
Asea
(Sverige, Grundat 1883)

Golvlampor ett par, Swedish Modern, modell "1760", ASEA, 1940-tal.

Mässing. Ställbar skärm, svängbar samt höj-och sänkbar. Märkt 1760 under foten. Höjd 126-165 cm.

Något slitage. Vissa bristningar i metallen runt foten. Smärre bucklor. Vissa anlupna fläckar. Ej funktionstestade.

Utropspris
10 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13