Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Ole Wanscher

(Danmark, 1903-1985)
Ole Wanscher
(Danmark, 1903-1985)

Ole Wanscher, byrå, Illums Bolighus, Danmark, 1900-talets mitt.

Fanerad med mahogny och valnöt, välvd front med större och mindre lådor. Bredd 105 cm, djup 50 cm, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, märken på skivan. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13