Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

Vicke Lindstrand, vas, glaserat lergods, Upsala-Ekeby, modell 352, i produktion 1944-48.

Ristad dekor av apor, signerad Vicke samt stämplad EKEBY 352 V.L. Höjd 31,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice