Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Göran Malmvall

(Sverige, 1917-2001)
Göran Malmvall
(Sverige, 1917-2001)

Göran Malmvall, soffa, modell "322" sportstugemöbel, Karl Andersson och Söner, 1940-tal.

Betsad furu, med textilklädd dyna i sitsen. Sitthöjd 46, längd 196, djup 70, höjd 74, 5 cm.

Torrsprickor. Fanerskador. Märken. Delar av armlänen något lösa. Utdrag saknas.

Proveniens

Inköpt till sportstuga i Stockholms Skärgård ca 1949.
Inköpt tillsammans med bordet, id-nummer 1593086.

Avbildad i katalog 1940-50-tal.

Utropspris
15 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13