Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skedar, silver, Sverige, 7 st 1700-tal och 1 st 1800-tal.

Vissa stämplade eller graverade med ägarinitialer.
Märkta:
Johan Söderdahl, Söderköping 1786.
Olof Gravander, Kristinehamn (verksam 1756-1782).
Lorenz Georg Weis, Norrköping 1798.
Erik Castman, Vimmerby (verksam 1752-1763).
Bengt Tornberg, Linköping 1816.
Lars Pihl, Västervik (verksam 1730-1755(60)).
Petter Åkerman, Stockholm 1756.
Förgylld: Johan Fredrik Hollman, Skänninge 1785.
Längd 19,5-22 cm. Total vikt 377 g.

Slitage. Skrapmärken. Mindre bucklor.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13