Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

John Deacon, kanna, sterlingsilver, London 1772.

Invändigt förgylld. Driven och ciselerad dekor med lantligt motiv med hästar, jordbrukare och ko. Pipen dekoreras av fåglar i flykt, under pipen en ograverad kartush. Höjd 24,5 cm, längd 21 cm. Vikt 1042 g.

Locket med lagning: på insidan senare vingmutter, på ovansidan senare plakett stämplad HH, Henry Holland (aktiv i London 1840-59). En smärre bristning i foten. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13