Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Adolf Hölzel (Hoelzel)

(Tyskland, 1853-1934)
Adolf Hölzel (Hoelzel)
(Tyskland, 1853-1934)

Adolf Hölzel, "Dorfstrasse 1880-81"

Signerad Ad. Hölzel och daterad München 1881. Pannå 21,5 x 29 cm.

Ingen anmärkning

Wolfgang Ventzmer, "Adolf Hölzel: Leben und Werk : Monographie mit Verzeichnis der Ölbilder, Glasfenster und ausgewählter Pastelle", Deutsche Verlags-Anstalt, 1982, avbildad nr Ö 1 - 1.3.

Utropspris
15 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13