Madeleine Pyk – en samling F769

Ester Almqvist

(Sverige, 1869-1934)
Ester Almqvist
(Sverige, 1869-1934)

Ester Almqvist, Regntunga skyar

Olja på duk 37,5 x 41 cm.

Mindre märken.

Troligtvis utförd i Småland på 1920-talet, Ester Almqvists hembygd. Målningen ger tydliga associationer till de två största skildrarna av det småländska landskapet; Markus Larsson (1825-1864) och Kilian Zoll (1818-1860).

Konstnär

Ester Almqvist var en svensk bildkonstnär född i Bromma, Stockholm. Hon studerade bland annat för Gustaf Cederström och Carl Larsson på Valands konstskola i Göteborg och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. Almqvist var nära vän med Tora Vega Holmström som övertygade henne om att flytta till Skåne där många av hennes målningar är utförda. Almqvist var anhängare av den nationalromantiska traditionen men hennes måleri förebådade den nyskapande neoimpressionistiska och expressionistiska stilen. Almqvist var en framstående skymningsmålare. ”Sammankomsten” är ett känt verk som återfinns i Nationalmuseums samlingar.

Utropspris
12 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02