Slaglåspistol, m/1848, Kronborgs faktori, Danmark 1850.

Trä och patinerad metall. Numrerad 1850-221 2D.R.4E.93. Längd 46 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.

Utropspris
10 000 SEK