Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Mästeretsaren Zorn

Få andra konstnärer kan påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker som Anders Zorn. Mer kan knappast sägas om hans utomjordiska talang för akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och som etsare är det få som överträffar honom. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis har historiskt sett haft mycket att göra med Zorns etsningar då Bukowskis vid sekelskiftet hade ensamrätt på att sälja dem och de stod högt i kurs på konstmarknaden. I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud med etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar från vänskapsportätt till nakenakter.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›