Mårten Claesson, stol, "Clear Chair", E&Y, Japan.

Svartlackerad. Rygg och sits av formpressad plywood, benställning av bok. Sitthöjd 44, höjd

Slitage. Färgbortfall. Lagningar.

Proveniens

Claesson Koivisto Runes kontor på Östgötagatan 50, Stockholm.

Modellen formgiven år 2007.

Utropspris
1 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38