Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.

1800-talets mitt. Benvit botten med erre güls.

Något slitage.

Proveniens

JP Willborg, Stockholm

J. Thompson, "Oriental Carpets: From the Tents, Cottages and Workshops of Asia", New York, 1983, s. 100.

Den turkmenska traditionen kräver att Asmalykerna, vävda i par, tillverkades av äldre kvinnor för hemgiften för stammens unga brudar. Kamelerna utsmyckas med dessa konstnärliga alster under bröllopsmarshen och de kommer sedan att placeras centralt i de stora turkmen-tälten.

Den benvita botten gör denna Asmalyk mycket speciell. Vikten av detta val av färg innebär att denna är mycket speciell då vitt är den turkmenska bröllopsfärgen.

Utropspris
4 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58