Bordspendyl, Parisarbete, sent 1700-tal, Louis XVI.

" l’Amour et l’Amitié". Förgylld och patinerad brons samt vit marmor. Modellerad med en figurgrupp av ung kvinna med Amor och hund, oval sockel med reliefornament på sex "toupie"-formade fötter. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror signerad "Cellier / A PARIS". Längd 33, bredd 14, höjd 34 cm.

Slitage. Marmor med smärre nagg. Urtavla med skador. Ej funktionstestad. Pendel saknas. Nyckel finns.

Utropspris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71