Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

Robert Rauschenberg, Cardbird I ur: "Cardbird-serien".

Signerad, daterad -71 och numrerad 18/75. Offsetlitografi och silkscreen i färg med collage av tejp, trä, metall, korrugerad wellpapp och kartong. Utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. 114,3 x 76,2 cm

Slitage. Färgerna blekta.

Proveniens

Inköpt 1971 på Galleri 69 i Göteborg av nuvarande ägare.

Litteratur

Gemini 262.

Övrig information

I oktober 1971 ställde Robert Rauschenberg ut serien ”Cardboards”, hans första presentation av verk gjorda av kartonger som material. Samtidigt låter han trycka upp ett begränsat antal grafiska verk ur samma serie och låter dem kallas ”Cardbirds”.

Bukowskis är glada att nu kunna presentera den kompletta serien av de sju verken,Trots att verken är gjord i en upplaga har Rauschenberg låtit göra collage med bland annat tejp och trä på varje enskild utgåva, vilket gör varje verk unikt.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
30 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice