Carl Oscar Borg

(Sverige/USA, 1879-1947)
Carl Oscar Borg
(Sverige/USA, 1879-1947)

Carl Oscar Borg, "Arabs of the painted desert"

Signerad Carl Oscar Borg. Etsning. P. 12 x 21 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Albin Widén, "Carl Oscar Borg - ett konstnärsöde", 1953, jfr avbildad helsida pl. 12 med titel "Arabs of the painted desert".

Utropspris
2 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02