Askar med lock, två stycken, lack, Japan, Meiji (1868-1912).

Den större dekorerad med sju tranor i flykt i guldrelief mot svart botten, insidan dekorerad med roströd lack. Höjd 8,5, 35,5 x 27,5 cm.
Mindre med stående trana invid bambu, höjd 7, 18,5 x 20 cm.

Slitage. Lackbortfall.

Proveniens

Ur Cleive Hornstrand och hans frus samling, född Grill, därefter i arv.
Ur Cleive Hornstrands samling, därefter i arv.
Den större asken med handskrivet intyg från Oriart daterat 1994.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75