Madeleine Pyk – en samling F769

Gustaf Georg Rehnberg, bägare, silver, Norrköping 1799.

Konande på räfflad kälad fot, graverad dekor av blomslingor och initialer i reserv, stansad lambrekäng och bård. Höjd 17,5, diameter 12,5 cm, vikt 253 g.

Smärre bucklor, invändiga repor.

De graverade initialerna EP står enligt uppgift för Erik Pärsson

Utropspris
7 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02