Ljusstakar, silver, två snarlika, Berlin och Breslau 1820-1850.

Den ena av Georg Friedrich Founier (1773-1832) , den andra sannolikt av David Klose. Dekor av palmetter och blad. Höjd 26 cm vardera. Total vikt 469 g.

Slitage. Skrapmärken. Något buckliga mynningar, den ena med bucklor på basen (står något snett).

Tilläggslista

En är gjord i Berlin och en är från Breslau.

Utropspris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93