Charles Aldrige & Henry Green, tekanna, silver, London 1778, England.

Oval form med svängd pip och handtag i trä. Rik dekor på liv och lock med kineser och fåglar. Höjd ca 10 cm, längd (med handtag) ca 21,5 cm. Total vikt ca 318 g,

Mindre slitage och strödda små skrapmärken och ett par mindre nagg. God kondition.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93