Arne Jones E1299

Olof Yttraeus

(Sverige, 1748-1810)
Olof Yttraeus
(Sverige, 1748-1810)

Olof Yttraeus, saltkar, ett par, silver, Uppsala 1783. Gustavianska.

Oval form på fyra fötter. Genombruten dekor av pärstavsbårder och lagergirlander. Insatser av blått glas. Längd 8, bredd 5,5, höjd 4 cm. Två skedar av nysilver medföljer.

Smärre slitage, bucklor. Den ena insatsen ej ursprunglig.

Utropspris
5 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38