Förgylld brons. Dekorerad med sittande Amor med attribut hållandes i en ros och fjäril. Bas med antikiserande dekor av amor och Venus samt amoriner. Bredd 35, djup 12,5, höjd 47,5 cm.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Pendel saknas. Ställvis fläckar och något ytligt slitage. Troligtvis senare kåpa på baksidan. Nyckel saknas.