Madeleine Pyk – en samling F769

Stolar, 6 st, snarlika, 1700-talets mitt. Senbarock.

Bonade. Balusterformad ryggbricka med nyckelhål ovan, stoppade sitsar med mönstrad textilklädsel. Kontursågad främre sarg. Kopplad benställning med H-kryss. Sitthöjd 49, höjd 104-106 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis skador, träbortfall. Renoverade. Kompletterade. Lagningar. Maskstungna.

Utropspris
8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38