Bokskåp, Stockholmsarbete, 1820-tal, Empire.

Tudelat. Fanerat med mahogny. Överskåp med tre valvformade glasade skåpdörrar inneslutandes flyttbar hyllinredning. Underskåp med tre skåpdörrar med bakomvarande fast hyllinredning. Längd 209, bredd 54, höjd 240 cm.

Smärre slitage. Ytmärken och fläckar. Nyckel finns.

Proveniens

Regnaholms Herrgård, ca 1820.

Utropspris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71