Arne Jones E1299

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Barbro Nilsson, matta "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 535 x 120 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1946.

Obetydligt ytslitage.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sidan 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.

Utropspris
70 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58