Matta, antik Moghan, Kazak området, södra Kaukasus, ca 180 x 107 cm

Omkring år 1900. Polykroma oktogoner med två rader med sk "memling güls". Smal benvit huvudbård med växtranka.

Slitage. Fläckar. Lagningar. Hål.

Avbildat mattmönster med güls (medaljonger) och hakornament tillhör ett av världens äldsta. Termen ”Memling güls” kommer från målningen ”Flowers in a Jug” av Hans Memling från omkring 1485, där en mindre matta med mönstret är avbildad. Idag finns målningen i Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, Madrid, (Inventarienummer 284.b.).

Utropspris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58