Rody Graumans

(Nederländerna, Född 1968)
Rody Graumans
(Nederländerna, Född 1968)

Rody Graumans, taklampa, "85 lamps", Droog Design, Holland, efter 1993, proveniens Lasse Åberg.

Svarta kablar och lampsocklar. Höjd ca 90 cm (exklusive kedja).

Slitage, skador och förstärkning vid fästet med kedjan, glödlampor saknas, ej funktionstestad.

Proveniens

Lasse Åbergs samling.

Lars (Lasse) Åberg (f. 1940) är en av Sveriges mest folkkära konstnärliga mångsysslare. Åberg är en stor samlare inom flertalet områden, och Bukowskis presenterar stolt ett antal objekt ur hans samling designföremål.

Utropspris
6 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25