Madeleine Pyk – en samling F769

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

Ettore Sottsass, skrivbordsstol, "Synthesis", Olivetti, Italien, 1970-tal.

Fyrdelad fot av lackerad aluminium. Hjultrissor. Sits av plast. Stämpelmärkt. Sitthöjd 48 cm.

Slitage.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703