Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Toini Muona

(Finland, 1904-1987)
Toini Muona
(Finland, 1904-1987)

Toini Muona, skål, stengods, signerad TM Arabia 1931.

En stor skål i olika nyanser av brunt. Diameter 37,5 cm. Höjd 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsdefekter. Helhetsintrycket är gott. Bränningsspricka.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13