Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki Salmenhaara
(Finland, 1915-1981)

Kyllikki Salmenhaara, skulptur, "Lindning" stengods signerad KS.

Exeptionellt stor. Höjd 36,5 cm. Bredd ca 43 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsdefekter.

Proveniens

Föremålet ingick i Kyllikki Salmenhaaras samling innan de övergick till den nuvarande ägare genom arv inom familjen.

Formgivare

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13