Mauri Haapiainen, stol och pall, 1900-talets slut.

Masurbjörk, pallen med bas i furu. Båda med förvaringsutrymme. Stolen signerad och daterad 1998. Stolens höjd 97 cm, sitthöjd 45 cm, bredd ca 64 cm. Pallens höjd 30 cm, bredd ca 33 cm.

Åldersrelaterat slitage torrsprickor.

Utropspris
600 - 800 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219