Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm. Diameter 35 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Skärmen har bucklor samt två märkbara repor. Anlöpningar. Ej funktionstestad.

Formgivare

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977