Paavo Tynell, taklampa, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-talets mitt.
Perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. En ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Mått 24x25 cm. Höjd ca 24 cm.
Senare glasskiva. Ej funktionstestad. Elektrifieringen förnyad. Senare skruvar och muttrar i fastsättningsmetallen.
Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.