Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Eric O. W. Ehrström

(Finland, 1881-1934)
Eric O. W. Ehrström
(Finland, 1881-1934)

Eric O. W. Ehrström, skål med fat, Karhula Glasbruk. Modellen formgiven 1925.

Klart och gult glas med graverat vinrankemotiv. Skålens höjd 13,5 cm, mynningens diameter 20 cm. Fatets diameter 19 cm.

Fatet med ett litet kantnagg. Båda delar med report undertill.

Motsvarande skål med fat finns avbildad i forskningspublikationen: "Lasitutkimuksia - Glassresearch V (1989)", s. 65, utgivare Suomen Lasimuseo/The Finnish Glass Museum.

Utropspris
600 - 800 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13