Robert Wilhelm Ekman

(Finland, 1808-1873)
Robert Wilhelm Ekman
(Finland, 1808-1873)

Robert Wilhelm Ekman, "Ilmatar, luftens dotter".

Märkt "Målad af R.W.Ekman" a tergo. Olja på duk 75x90 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Proveniens

Redaktör Ernst Lindberg, Åbo; genom arv inom samma familj.

Bertel Hintze, "Robert Wilhelm Ekman-En konsthistorisk studie", Helsingfors 1926, nr 289.

Utropspris
2 800 - 3 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13