Paavo Tynell, taklampa, modell 9029/6, Taito, 1900-talets mitt.
För sex ljuspunkter. Polerad mässing, glaskupor. Lövdekorationer. Korgbotten. Diameter circa 50 cm, höjd 70 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Bladdekorationerna är böjda, skadade och reparerade. En senare skruv i stommen. Skruvarna är rostiga. Reparation i korgbotten. Tillverkningsrelaterade märken och nyansskillnader i kuporna. Ej funktionstestad. Rost.
Hotell Merihovi.