Paavo Tynell, golvlampa, modell 9609, Idman, 1900-talets mitt.
Tredelad metallfot, skaftet i mässing och tvinnad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Möjligen original skärm. Höjd ca 155 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Smärre skador på rottingen. Lampskärmen med smärre skador och fläckar. Senare skruv vid foten. Under avbrytaren finns en senare packning. Ej funktionstestad.