Paavo Tynell, taklampa, modell 9030, Taito, 1900-talets mitt.
För fem ljuspunkter. Mässingsstomme med perforerad blomformade dekoration. Frostade glasskivor under skärmarna. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 61 cm, diameter 58 cm.
Renoverad. Senare skärmar och glasskivor. Anlupen. Ej funktionstestad. Helhetsintrycket är gott.
Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.