Namnstämpel. AA. Stämplad 56, otydlig stämpel, troligen St. Petersburg. Mittstycke mått ca 16 x 12 mm. Innerdiameter ca 55 mm. Vikt 14 g.
Åldersrelaterat slitage. En pärla med nagg.