Alvar Cawén

(Finland, 1886-1935)
Alvar Cawén
(Finland, 1886-1935)

Alvar Cawén, Flickan vid fönstret

Osignerad, intygad av Ragni Cawén a tergo. Olja på duk, 46 x 47 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Släkten von Wright.

A tergo med påskrift av Ragni Cawén: "Originalmålningen av Alvar Cawén
förstudie till den Ateneum befintliga "Flickan i fönstret"
intygar Ragni Cawén
Helsingfors 1945"

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13