Alvar Cawén, Flickan vid fönstret
Osignerad, intygad av Ragni Cawén a tergo. Olja på duk, 46 x 47 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Släkten von Wright.
A tergo med påskrift av Ragni Cawén: "Originalmålningen av Alvar Cawén
förstudie till den Ateneum befintliga "Flickan i fönstret"
intygar Ragni Cawén
Helsingfors 1945"
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13