Tillander, bestickuppsättning, 118 delar, silver, "Käpy" (Kotte), Helsinki 1970-tal. Design: Vilho Ellenberg, 1920-tal.

12 matgafflar, 18 cm
12 matknivar, 21 cm
12 förrätts-/ smörgåsgafflar, längd 16,5 cm
12 förrätts-/ smörgåsknivar, 19,5 cm
12 skedar, ca 17,5 cm
12 skedar, 16 cm
12 cocktailskedar, 18 cm
6 sillgafflar
6 knivar, 17,5 cm
12 kaffeskedar, 11,5 cm
ett par ostknappar
smörkniv
osthyvel
salladsbestick, 22 cm
tårtserveringsgaffel
paj-/ tårtspade
såsslev, 18,5 cm
slev, 30 cm

Vikt ca 2700 g exkl delar med stålblad
Ståldelar märkta Hackman Finland Stainless.

Bruksskick.

"Käpy"-bestickserien formgavs ursprungligen för Finlands ambassad i Washington.

Utropspris
2 700 - 3 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13