Vitrinskåp, tvådelar, Mellaneuropa, 1800-talets slut.

Tvådelad viennese skåp tillverkat av trä. Som detaljer finns handmålade emaljplattor, inramade av en dekorativ bronsinfattning. I skåpets övre del finns överst en låda. Bakom den låsbara dörren finns en halvcirkelformad glashylla och skåpets bakstycke är av spegelglas. I den nedre delen av skåpet finns en låda och en hyllplats. En nyckel ingår.
Bredd 83 cm, djup 40 cm, höjd 158 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ett ben något snett. Baksidan delvis lös. Spegeln har mörknad.

Proveniens

Skinnarvik Gård, Kimitoön, Finland

Utropspris
1 500 EUR