Pehr och Adolf Zethelius, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1797 och 1824. Empire.

Bladhölstrat skaft med en krans av eklöv, rund fot på tre tassfötter dekoreras av godronnerad kant. Löstagbar överdel, tre svängda ljusarmar med akantusblad och fleuroner. Urnformade ljuspipor, löstagbara manschetter med räfflad kant. Höjd 50 cm. Totalvikt ca 3800 g.
Överdelen med tre ljusarmar av Per Zethelius 1797. Tre manschetter med årsstämpel 1797.
Ljusstakarna av Adolf Zetehelius, 1824.

Två ljushattar sitter fast, en tredje något avvikande i storlek och ostämplad. En ljuspipa sned.
Åldersrelaterat slitage. Enstaka, smärre lagningar, bristning i en dekordel. Lagning med senare skruv inuti avslutande dekordel.

Utropspris
3 300 - 3 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13