Vilho Lampi

(Finland, 1898-1936)
Vilho Lampi
(Finland, 1898-1936)

Vilho Lampi, "Kvarn i Solsken"

Signerad V.Lampi och daterad 1929. Olja på pannå, 75x81 cm

Åldersrelaterat slitage. Pannån något böjd.

"Vilho Lampi-Ylpeys Voima Kauneus", Konstmuseet i Uleåborg, 16.6.-27.9.1998.

"Vilho Lampi", Ars Nordica & Kustannus Pohjoinen 1998, avbildad på s. 39.

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13